Program committee

Manuel Abellanas, Universidad Politécnica de Madrid.
Oswin Aichholzer, Graz University of Technology.
Prosenjit Bose, Carleton University.
Sergio Cabello, University of Ljubljana.
Jean Cardinal, Université Libre de Bruxelles.
Erik Demaine, Massachusetts Institute of Technology.
José M. Díaz Báñez, Universidad de Sevilla.
Ruy Fabila-Monroy, Cinvestav.
Silvia Fernández-Merchant, California State University, Northridge.
Jesús García López, Universidad Politécnica de Madrid.
Alfredo García Olaverri, Universidad de Zaragoza.
Gregorio Hernández, Universidad Politécnica de Madrid.
Rolf Klein, University of Bonn.
Marc van Kreveld, Utrecht University.
Stefan Langerman, Université Libre de Bruxelles.
Alberto Márquez, Universidad de Sevilla.
Joseph S.B. Mitchell, State University of New York at Stony Brook.
Belén Palop, Universidad de Valladolid.
Pedro Ramos (Chair), Universidad de Alcalá.
Tomás Recio, 
Universidad de Cantabria.
Eduardo Rivera-Campo, Universidad Autónoma Metropolitana – Iztapalapa.
Toshinori Sakai, Tokai University, Tokyo
Gelasio Salazar, Universidad Autónoma de San Luis Potosí.
Francisco Santos, Universidad de Cantabria.
Antoni Sellarès, Universitat de Girona.
Rodrigo I. Silveira, Universitat Politècnica de Catalunya.
Pavel Valtr, Charles University.
David Wood, Monash University.

Organizing commitee

Mercè Claverol, Universitat Politècnica de Catalunya.
Carmen Hernando, Universitat Politècnica de Catalunya.
Clemens Huemer, Universitat Politècnica de Catalunya.
Mercè Mora, Universitat Politècnica de Catalunya.
Vera Sacristán (Chair), Universitat Politècnica de Catalunya.
Carlos Seara, Universitat Politècnica de Catalunya.
Rodrigo I. Silveira, Universitat Politècnica de Catalunya.
With the contribution of
David Bigas, Universitat Politècnica de Catalunya.
Pilar Cano, Universitat Politècnica de Catalunya.
Albert Carrión, Universitat Politècnica de Catalunya.
Joaquim Casals, Universitat Politècnica de Catalunya.
Irene de Parada, Universitat Politècnica de Catalunya.